A munka csoportok belső viszonyrendszere, rejtett hálózata
A munkahelyi csoportok teljesítménye a szakmai felkészültség, technikai ellátottság mellett számos más tényezőtől is függ. Elvitathatatlan, hogy a csoportok belső viszonyrendszere, a munkatársak formális és informális kapcsolati tényezői meghatározó jellegűek a munkacsoportok, kollektívák hatékonyságának alakulásában. A szociometriai vizsgálatok lehetővé teszik a teamek belső viszonyrendszerének diagnózisát, lehetőséget teremtve ezzel a belső humán viszonyok optimalizálására.
Az eljárás létrehozása Jakob Levy Morénó nevéhez fűződik. Hazánkban Mérei Ferenc által tovább-fejlesztett változata, a több szempontú szociometria terjedt el. Ez a több szempontú választási kritériumok segítségével, megmutatja számunkra a csoport tagjainak elhelyezkedését, a közösségek rejtett hálózatát, valamint részletes elemzésen keresztül bemutatja magát a közösséget is.
A több szempontú szociometriai vizsgálatok célkitűzése:
Nem csak a csoportok tagjainak társas helyzetére, pozíciójára vonatkozóan kaphatunk értelmezési támpontot, hanem a vizsgált társas alakzatról, mint közösségről és kiscsoportokról, mint társas egységekről is.
A jellemzés kiterjed a munkahelyi csoportok aktuális belső viszonyaira: hierarchikus felépítésére, funkció jellegű tagolódására, a feladatokból fakadó kontaktusokra, a csoportos döntéshozatal dinamikájára.
Egzakt adatokat kaphatunk a társas mezőt hatékonyan befolyásoló egyéni és csoportos indítékokról, különös tekintettel a választásokat, kötődéseket kialakító társas szinten megnyilvánuló motivációkról.
A szociometriai felmérés alapja az a négyféle kritériumkör alapján összeállított kérdőív, amely a vizsgálni kívánt munkahelyi csoport tagjai körében kerül felvételre.
A kérdőívek felvételét követi azok értékelése és a szervezeti egység, munkahelyi csoport jellemzőinek, belső viszony és normarendszerének, motivációinak feltárása, sajátosságok meghatározása úgy egyéni, mint csoportszinten. A kapott eredmények függvényében lehetőség nyílik arra, hogy a beavatkozzunk az aktuális csoport belső viszonyrendszerébe: értékes, de esetlegesen marginális szociometriai pozícióban lévő dolgozó -(k) beemelése a csoportba, rivális kiscsoportok megszüntetése, egyes dolgozók teljesítményének fokozása, az informális kommunikációs csatornák feltárása és felhasználása a hatékonyság fokozása érdekében, elégedetlenség csökkentése, a céggel szembeni lojalitás fokozása.
Módszerek: egyéni interjúk, kérdőíves felmérés, egyéni és csoportos visszajelzés.
Időtartam: a vizsgálni kívánt munkacsoport, team létszámától függően.
Forma: vállalaton belüli formában.
Hírek